race header
Results last updated: 18/10/13

Overall Male: 203 Entrants

Place Rider Name Category Laps Total Time
1 Merida | Bike Bag Dude | Thule (Jason English) Male Elite 27 24:30:20
2 Andrew Lloyd Male Elite 26 23:58:28
3 Cannondale-Sugoi Factory Racing (Andrew Hall) Male Elite 26 24:31:27
4 Kona Factory Team (Cory Wallace) Male Elite 24 23:04:05
5 OnTheGo Radical (Jason McAvoy) Male 40_44 24 24:25:47
6 Jeebus Racing (Brett Bellchambers) Male Single Speed 24 24:29:06
7 David Rae Male 35_39 24 24:34:17
8 Benjy Morris Male 40_44 24 24:34:31
9 Leighton Poidevin Male Elite 23 23:38:41
10 Speed Cycling Systems (Ben Pattie) Male Elite 23 24:07:10
11 Target Trek Racing Team (Sean Bekkers) Male 30_34 23 24:07:35
12 Jason Archer Male 40_44 23 24:23:32
13 A Circumventee of Simpler Times (Thomas Lindup) Male Elite 23 24:28:54
14 Mike Israel Male 45_49 23 24:46:06
15 CYCLING TEAM RAES NINER (Alexis Matthys) Male 30_34 23 25:06:51
16 Onthego (Garry James) Male 50_54 22 23:03:23
17 iRide Bikes Rocky Mountain (Jason Quigley) Male 35_39 22 23:05:51
18 Enriched Health Care (Jamie Vogele) Male 40_44 22 23:16:16
19 Andrew Kaye Male 35_39 22 23:34:54
20 The Fitzroy Revolution (Ashley Hayat) Male Elite 22 23:41:15
21 Ian Bridgland Male 45_49 22 23:43:11
22 Cranky B!tch (Geoff Kelly) Male Single Speed 22 23:50:06
23 Pushys Bike Warehouse (Damian Gillard) Male 40_44 22 23:54:38
24 Jamie Ingram Male 35_39 22 24:07:40
25 Crankenstein's Monster (Sam Moffitt) Male 30_34 22 24:17:44
26 Rocky Trail Entertainment Racing (Michael Crummy) Male 30_34 22 24:19:48
27 Mathew Lees Male Elite 22 24:23:35
28 myBike whangarei (Matt Andrew) Male 23_29 22 24:24:24
29 Robin Mules Male 40_44 22 24:25:18
30 UpFront Bikes (Kevin Pullen) Male Elite 22 24:40:09
31 Ferguson Plarre Bake Houses Mernda (Scott Blade) Male 35_39 22 24:41:17
32 Jake Whitton Male U23 22 24:48:43
33 Tony Rowley Male 45_49 22 24:48:46
34 COX Blackshaw (David Coyles) Male Single Speed 22 24:57:03
35 AAA Down Under (Peter Selkrig) Male 50_54 21 23:08:33
36 Breno Bizinoto Male 23_29 21 24:06:55
37 Favourite Cycles Racing (Michael Schmitt) Male U23 21 24:07:00
38 Craig Bartlett Male 45_49 21 24:07:04
39 Martin Taube Male 45_49 21 24:10:28
40 Yarra Valley Cycles (Bret Murray) Male 23_29 21 24:11:05
41 Michael Redman Male 45_49 21 24:15:19
42 Dane Walsh Male Elite 21 24:17:00
43 Sully (Steven Sullivan) Male Single Speed 21 24:24:07
44 Mark Astley Male 35_39 20 23:02:36
45 Patio (Patrick Dellagiacoma) Male 50_54 20 23:23:34
46 ADS NUVOLERA BIKE (Cristian Ragnoli) Male 35_39 20 23:33:18
47 Fonterra H&Js Outdoor World (Ian Wright) Male Elite 20 23:40:35
48 timpy (Michael Timp) Male Single Speed 20 23:40:58
49 Stephen Alegria Male 40_44 20 23:44:08
50 squadra (Rohan Essex) Male 40_44 20 23:47:33
51 PowerThirst (Paul de Jongh) Male U23 20 23:48:44
52 Mark C SS (Mark Caldwell) Male Single Speed 20 23:53:11
53 Fikas (Andrew Kingston) Male Single Speed 20 23:58:48
54 Macquarie University (Andrew Clark) Male 23_29 20 23:58:53
55 Team Perfect Storm (Rod Stormonth) Male 40_44 20 24:01:10
56 SWCC Mt Zoom Bikefood (Andrew Howett) Male Elite 20 24:03:43
57 Primo Velo Ride Shop (Craig Tozer) Male 35_39 20 24:04:31
58 Stephen Leske Male 45_49 20 24:06:12
59 Mark Wood Male 50_54 20 24:20:19
60 TGA (Lance Cupido) Male 40_44 20 24:21:47
61 NPD (Neil Dall) Male 55_59 20 24:43:03
62 Ride Bellerive (Darryl Smith) Male 55_59 20 24:44:26
63 Le Spit Cyclery (Andrew McMillan) Male Single Speed 20 24:53:59
64 Matthew Clutterham Male 35_39 20 25:02:35
65 Jonathan Battle Male Elite 20 25:05:14
66 Scott Chancellor Male Elite 19 18:37:59
67 NZ Express Transport MuleBar NZ Bike Barn Chch (Angus Petrie) Male Elite 19 23:21:06
68 Reece Baldwin Male 30_34 19 23:21:11
69 Pandaroo Caruso (Darren Caruso) Male 40_44 19 23:28:33
70 Xeccon mtb Revolution (Jason Lee) Male 40_44 19 23:37:18
71 Cox Blackshaw (Chris Millman) Male 40_44 19 23:46:07
72 El Desperado Racing (Clayton Locke) Male 45_49 19 23:54:29
73 Stephen Martin Male 40_44 19 23:57:13
74 Moruya Bicycles (Scott Walker) Male 45_49 19 24:00:32
75 Kelvin Little Male 30_34 19 24:02:40
76 Layton Aplin Male 40_44 19 24:06:41
77 Guy Cowan Male 40_44 19 24:20:12
78 Francis Jackson Male 40_44 19 24:21:50
79 Endura NZ Specialized (Ryan Hunt) Male U23 19 24:24:26
80 NUVOLERA BIKE (Alessandro Filippini) Male 30_34 19 24:29:50
81 Tim Collinson Male 45_49 19 24:42:18
82 Fabian Dal Santo Male 40_44 19 24:46:13
83 Jackson Curtis Male Elite 19 25:11:49
84 Project 63 (Phil Welch) Male 40_44 18 19:32:05
85 DIYMTB (Duncan Miller) Male 45_49 18 21:43:25
86 Jeremy Guerin Male Elite 18 22:55:26
87 Gareth Williams Male 35_39 18 22:55:31
88 Elvio Fernandes Male Elite 18 23:04:42
89 COX Blackshaw (Rod Gisik) Male 35_39 18 23:07:49
90 ONYA Grantley (Grantley Butterfield) Male 35_39 18 23:10:54
91 George Thomas Male 40_44 18 23:25:25
92 Gregory Manttan Male U23 18 23:28:35
93 LinK custom bicycles (Lincoln Barton) Male 23_29 18 23:44:05
94 Comfortably Numb (Kevin Gover) Male 55_59 18 23:47:34
95 Rohan Geddes Male 23_29 18 23:51:17
96 Harrison Ware Male U23 18 23:52:54
97 99 Bikes Malvern (Kevin Skidmore) Male 35_39 18 23:54:24
98 James Eldridge Male 50_54 18 23:56:56
99 Bert's Bunch (Michael Eyb) Male Single Speed 18 24:04:37
100 Insane (Corey Werfel) Male 40_44 18 24:06:27
101 Jacques (Dan Marges) Male Single Speed 18 24:06:34
102 Castlemaine Rocky Riders (Brendon Munge) Male 35_39 18 24:09:15
103 MRD (Mathew Dixon) Male 35_39 18 24:09:17
104 Michael Sutinen Male 35_39 18 24:11:28
105 Aaron Donaldson Male 45_49 18 24:12:34
106 mobiledevelopment.co.nz (James Maguire) Male Single Speed 18 24:14:25
107 Substitute Rider (Anthony Moran) Male 40_44 18 24:27:27
108 Matthew Franke Male 35_39 18 24:38:35
109 Nicholas Barnes Male 23_29 18 24:58:54
110 FlashDance Racing (Mark Watsford) Male 35_39 18 25:00:02
111 Michael Culhane Male 45_49 18 25:02:13
112 I'll sleep when I'm dead (Marco Bottari) Male 23_29 18 25:17:51
113 Beretta's Bike Studio (Paul Beretta) Male 35_39 17 19:25:56
114 Bleeksie (Robert Bleeker) Male 50_54 17 21:17:56
115 Osteohealth (Scott Moran) Male 30_34 17 23:07:54
116 Mark Weir Male 45_49 17 23:07:57
117 Dylan Clift Male 40_44 17 23:46:00
118 Joachim Mendler Male Elite 17 23:49:41
119 Team Maple Bacon (Michael Rowell) Male Elite 17 23:55:01
120 Le Job (John Fancourt) Male 45_49 17 24:06:58
121 Marc Ware Male 45_49 17 24:19:07
122 Wombats on wheels (Patrick Kluth) Male 45_49 17 24:50:04
123 Baum (Ryan Moody) Male Single Speed 16 16:50:16
124 Ash Turner Male 45_49 16 20:01:34
125 Phillip Burgess Male Single Speed 16 23:10:06
126 MAIA FITNESS MTB TEAM (Pedro Maia) Male 50_54 16 23:26:16
127 haych.mtb (Haydn Chapman) Male 45_49 16 23:26:37
128 Brindabella Waste (Andrew Apps) Male 40_44 16 23:33:42
129 Tim Farmer Male 30_34 16 23:58:09
130 Romano Gaspardis Male 50_54 16 24:00:30
131 Ross Burrage Male 45_49 16 24:01:08
132 Andrew Wells Male 40_44 16 24:22:04
133 Shhh (Phillip Byron) Male Single Speed 16 24:43:23
134 Chris Schofield Male 35_39 15 15:43:56
135 Onya Bike (David Speering) Male Single Speed 15 15:57:36
136 onthego racing (James Ross) Male U23 15 23:02:49
137 Anthony Nelson Male 50_54 15 23:05:33
138 Hallam Brooks Male Single Speed 15 23:08:54
139 bigT380 (Tom Morris) Male 23_29 15 23:55:21
140 Speed Cycling Perfect Pilates (Marcus Speed) Male 40_44 15 24:02:10
141 John Dietz Male 40_44 15 24:14:38
142 Marcal Font Sola Male Single Speed 15 24:43:29
143 Greengrocer Cyclery Goulburn (Troy Herfoss) Male Elite 14 13:36:54
144 Baum Cycles (Darren Baum) Male 35_39 14 18:41:26
145 John White Male 60+ 14 21:10:50
146 Substitute Rider (Ivan Chan) Male 45_49 14 23:03:50
147 ECP (Angus Mckay) Male 30_34 14 23:42:59
148 Team Salubrious Racing (Stephen Evans) Male 50_54 14 24:01:55
149 Team Niseko (Matt Dening) Male 45_49 14 24:06:37
150 Marko Sibila Male 50_54 14 24:36:14
151 Stephen Tomczyk Male Single Speed 14 24:54:34
152 Jason Woods Male 40_44 14 25:14:15
153 A Cycling Pivot (Matt Page) Male Elite 13 11:46:37
154 ollie ollie ollie (Ollie Klein) Male 40_44 13 13:39:15
155 Simon Cross Male 40_44 13 16:19:58
156 Target Trek (Edward McDonald) Male Elite 13 22:07:01
157 Phil Mathewson Male 60+ 13 23:20:58
158 Andrew (Andrew Just) Male Single Speed 13 23:50:38
159 Dave Roberts Male 40_44 13 24:03:48
160 Marcus Schmidt Male 30_34 12 22:02:02
161 Terry Stevenson Male 50_54 12 22:08:43
162 Breathtaking Events (Steve Watson) Male 60+ 12 23:04:10
163 Team Gello (John Van Den Ham) Male 55_59 12 23:27:28
164 Chris Duncan Male Single Speed 12 23:37:45
165 Ride Bikes Not Elephants (Matt Rousu) Male 30_34 12 23:41:32
166 Joshua Andrews Male U23 12 24:17:59
167 brenpendan (Brenden Hargraves) Male 40_44 12 24:28:30
168 Richard Poyner Male 60+ 12 24:52:04
169 Pioneer Training (Rico Fitch) Male 60+ 11 17:43:10
170 Ageless (Jeffery Scott) Male 60+ 11 20:21:01
171 Joshua Fitzgerald Male U23 11 23:09:35
172 FIKAS (Scott Ryan) Male Single Speed 10 13:54:32
173 Martin Handley Male 40_44 10 22:50:40
174 Here's Hoping (Joseph FitzGerald) Male 23_29 10 23:09:54
175 Crazy Gordo (Gordon Scott) Male Single Speed 10 23:15:37
176 AvantiPlus Salisbury (Andrew Duncan) Male 23_29 10 25:07:44
177 Andrew Handyside Male 30_34 10 25:24:02
178 sandipanties (Mark Sandon) Male 35_39 9 8:45:27
179 marc over (Marco Carezzana) Male 60+ 9 23:13:28
180 My Fat Bike (Stuart MacLachlan) Male 45_49 9 24:13:50
181 Ground Effect Rohloff Gates Carbon Drive (Oliver Whalley) Male Elite 8 7:39:06
182 Rowan Beggs-French Male 23_29 8 8:13:50
183 Pump N Pedals (Gavin Scott) Male 35_39 8 8:35:31
184 Ed Pope Male 50_54 8 10:22:18
185 Blake McCauley Male U23 8 11:12:30
186 Hieu Nguyen Male 40_44 8 11:20:09
187 SpiderPig (Josh White) Male 30_34 8 23:03:26
188 Fikas Custom Bicycles (Luke Laffan) Male Single Speed 8 23:58:51
189 24 Hour Ration Pack (Joel McFarlane-Roberts) Male Single Speed 8 23:59:09
190 Ian Whitton Male 45_49 8 24:48:44
191 Adam Nicholson Male Single Speed 7 8:09:55
192 Micheal Norris Male Single Speed 7 9:27:47
193 Andrew Jameson Male 35_39 7 10:53:15
194 Ben O'Keeffe Male 35_39 7 19:53:24
195 Bigt390 racing (Timothy Stubenrauch) Male Elite 6 25:01:57
196 Team Dud Brothers (Peter Cox) Male 50_54 5 9:30:34
197 Flaming Mongrel Racing (Trent Moore) Male 45_49 4 3:52:04
198 rad racing (Robert Davis) Male 30_34 4 4:28:30
199 fikas bikes (Chris Becvarik) Male Single Speed 4 4:32:04
200 Winner's Edge Fusion Peak (Aaron Dunford) Male 30_34 4 8:34:15
201 FOX MULDER (Johan Mulder) Male 45_49 4 9:25:20
202 Dave Soggy Langley (David Langley) Male 40_44 3 3:10:11
203 XC FOCUS ITALY TEAM (Armando Fasolo) Male 60+ 3 4:37:51